Pula ehtiyacı olan, banklardan kredit ala bilməyən, rəsmi iş yeri olmayan bəzi şəxslər maddi ehtiyaclarını qarşılamaq üçün “Azpulmat” və “Manato” kimi xidmətlərə üz tuturlar.
Bəzən insanlar arasında “onlar qanunsuz fəaliyyət göstərirlər, bizi məhkəməyə verə bilməz” kimi fikirlər səsləndirilir.
Bu, həqiqətən belədirmi?
Birincisi, Mərkəzi Bank adı hallanan qurumlara bank olmayan kredit təşkilatı kimi lisenziya verib. Yəni onların fəaliyyəti dövlət tərəfindan rəsmi olaraq tanınır. İkinci məqam isə kredit götürənin məhkəyəmə verilməsidir. Burada bir məsələyə diqqət yetirmək lazımdır. Öncəliklə qeyd etmək yerinə düşər ki, sözügedən təşkilatlar əksər hallarda 100 manata qədər kredit verir. Onların xırda məbləğə görə vətəndaşı hakim qarşısına çıxarmaq tələbi böyük vəsait hesabına başa gəlir. Odur ki, kredit qurumlarına bu sərf etmir. Çıxış yolu kimi vətəndaşın yaxınlarına və özünə zənglər etməkdir ki, buna da şəxs kredit götürən zaman özü razılıq verir.